SİPARİŞ HATTI

5385575173

Trabzon Hurması ve Faydaları

Trabzon Hurması ve Faydaları

TRABZON HURMASI ( JAPON HURMASI, KABE HURMASI, BAL HURMA)

Ülkemizde Trabzon hurması , diğer adıyla;  Kabe Hurması, Japon Hurması  ya da Ballı Hurma diye anılan meyvenin geçmişi antik yunana kadar uzansa da , anavatanı esasen  Çin’dir. Bu ülkede yüzyıllardır yetiştirilen meyve daha sonra  Japonya ve  Güney Asya olmak üzere dünyamızın ekvator kuşağı ülkelerinde yetiştirilmeye başlandı. Hurma, Japonya'nın ulusal meyvesi olarak kabul edilir .   Ülkemizde ise son yıllarda popülerliği giderek artan meyve başta Akdeniz ve Karadeniz  olmak üzere tüm   sahil kesimi illerimizde yetiştirilir duruma geldi.  

Sağlık açısından oldukça faydalı  olan Trabzon Hurması’nın yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. 1995 yılında Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü  tarafından 17 ilde başlatılan çalışma sonucunda şimdiye dek  44 Trabzon Hurması tipi selekte edildi . Genel olarak  tadı buruk ve buruk olmayan olarak iki ana türe ayrılmaktadır. Tadı buruk olmayan meyve çeşidi hasattan hemen sonra tüketilebilirken , buruk olan çeşidi ise  hasattan sonra yumuşayıncaya kadar ( 3-5 hafta) beklemek gerekmektedir.  

Trabzon hurması , çoğunlukla taze olarak tüketilmekte olup, özellikle kış aylarında tüketmek için meyveleri kurutulmaktadır. Bunun yanında, pekmez, marmelat ve reçel gibi türevleri de söz konudur.

Trabzon (Japon)  Hurması;   A, B1, B2, B3, B6, B9, C ve E vitaminlerini, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, sodyum, fosfor, çinko minerallerini, lif ve organik asitleri içermekte (USDA, 2016) olup  içeriğindeki besin değerleri şu şekildedir;

http://www.dunyagida.com.tr/uploads/content/cem-tokerjpg.JPG?v=1495612586

Trabzon hurması yapısındaki tanin ve flavonol fitokimyasallarına bağlı olarak serbest radikalleri temizlemekte, kan basıncını düşürmekte, felç riskini azaltmakta ve antioksidan aktivite göstermektedir(http://www.dunyagida.com.tr/kose-yazisi/trabzon-hurmasi/6848)

Trabzon Hurması’nın Faydaları

 1. Antioksidan Deposudur:Bazı araştırmalara göre (Preventive Nutrition and Food Scienc dergisi Kore,  2012) , kalp hastalığı, kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği tespit edilmiştir
 1. Sindirimi Düzenler: Hurma yüksek lifli bir besin olduğu için özellikle sindirimi düzenler.
 1. Sağlıklı Görmemizi  Destekler: A vitamini açısından zengin olması nedeniyle  göz sağlığını korur ve sağlıklı görmemize yardımcı olur.
 1. Kolesterolü Düşürür: Annals of Nutrition & Metabolism dergisinde yayınlanan bir çalışmada , 40 katılımcıya 12 hafta boyunca günde üç kez Trabzon hurması  lifi içeren gıda verildi . Çalışmanın sonunda deneklerin kolestorol düzeylerinde anlamlı düşüşler meydana geldi (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23171573)
 1. İltihaplanmayı Azaltır: Yüksek antioksidan ve tanen içeriği sayesinde, Trabzon hurması meyvesinin iltihabı hafifletmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.   ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28827842
 1. Yüksek Tansiyonu Düşürür: Meyvedeki flavonol biyoaktifleri, prostaglandinlerin oluşumunda temel enzim olan siklooksigenaz enzimlerini (COX-1 ve COX-2) inhibe ederek prostaglandin sentezini baskılayarak ve anjiyotensin dönüştürücü enzim aktivitesini engelleyerek yüksek tansiyonu düşürmektedir (BUTT ve ark., 2015; LEE ve ark., 2007).
 1. Alzheimer ve Parkinson Hastalığına İyi Gelir :  Bu hastalıkların  tedavisinde fonksiyonel besin maddesi görevi üstlenmektedir. Ayrıca, fisetin öğrenmeyi ve hafızayı güçlendirmekte, nöronal hücre ölümünü azaltmaktadır. (KHAN ve ark., 2013; NABAVI ve ark., 2016).

                                                                   Trabzon Hurması Nasıl Tüketilir?

 1. Hurmanın buruşuk olmayanı tıpkı elma tüketir gibi gün içerisinde meyve niyetiyle yenebilir. Ancak buruşuk olanın tüketilmesi için toplandıktan sonra 3-5 hafta beklemek (yumuşayıncaya kadar) beklemek gerekebilir.
 2. Kurutarak tüketme: Hurma kabukları soyulup kurutulduktan sonra tüketilebilir. Ceviz ya da fındık , fıstık ile birlikte yenirse exsta bir damak tadı oluşur
 3. Hurmanın marmelatı, pestili, pekmezi ya da reçeli de yapılabilmekte olup. Bazı ülkelerde ekmeği, gevreği bile üretilmektedir
 4. Salatalarda ya da tatlılarda tatlandırıcı olarak ta tüketilmektedir.

            Öneriler: Hurmanın ağzı buruşturan türünün olgunlaşmadan tüketilmesi kabızlığa yol açabilir. Onun için bu türü tüketirken yumuşamasını beklemek gerekebilir. 

4 Aralık 2018, Salı